همه چیز درباره ایمیل،Gmail

همه چیز درباره ایمیل،Gmail

همه چیز درباره ایمیل،Gmail،در تاریخ اول آوریل ۲۰۰۴،برابر با ۸۳/۰۱/۱۳ خبرگزاری های مرتبط با،کامپیوتر و اینترنت در دنیا، خبر عجیب و جالبی منتشر کردند.که به مانند:انفجار یک بمب در اینترنت،سر و صدا به پا کرد.

عنوان خبر این بود: گوگل سرویس ایمیل جدیدی،را ارائه می کند که فضایی معادل یک گیگابایت را،به رایگان در اختیار کاربر قرار میدهد. این خبر به قدر غیر قابل باور بود که،در ابتدا کاربران اینترنت تصور کردند که،این خبر دروغ اول آوریل می باشد.این امر واقعیت ندارد.

مقامات مسئول شرکت گوگل

تا اینکه برخی از مقامات مسئول شرکت گوگل،در گفتگو با خبرگزاری های معتبر، صحت این خبر را تایید کردند.و بر میزان تعجب کاربران افزودند. گوگل که خود از دید اکثر کارشناسان، قویترین و سریعترین موتور جستجو در اینترنت میباشد، هم اکنون قدم در میدان رقابت E-mail،گذاشته است.

مطمئنا مدیران دو سایت بزرگ،سرویس دهنده ایمیل یعنی:Yahoo Mail! و Hotmail ، برخلاف کاربران از شنیدن خبر ارائه ایمیل یک گیگابایتی توسط گوگل، به شدت بهت زده و نگران شده اند. چرا که درصورت تحقق وعده های گوگل،در مورد سرویس ایمیل جدیدش، به طور قطع یاهو و هاتمیل،اکثر کاربران خود را از دست خواهند داد. واهمه مسئولان یاهو بدانجا رسید که،این شرکت وعده داده است که،حجم میل باکس کاربران وفادار خود را که این سرویس را ترک نکنند، به ۱۰۰ مگابایت افزایش خواهد داد.

همچنین در این مدت ، Yahoo ظرفیت ایمیل برخی از کاربران خود را به طور شانسی،و رندم به ۱۰۰ مگابایت افزایش داد.تا بتواند تا حدی اطمینان و اعتماد عمومی را به سوی خود جلب کند.

شرکت گوگل برای ایمیل رویایی و یک گیگابایتی خود نام «Gmail» را انتخاب کرده است.دامین Gmail.com را نیز برای آن در نظر گرفته است. ( البته از طریق آدرس http://gmail.google.com نیز میتوانید وارد جیمیل شوید).

شعارهای گوگل درباره سرویس ایمیلش،نیز جالب است: ” شما ۱۰۰۰ مگابایت فضای رایگان در اختیار دارید.پس نیازی به پاک کردن حتی یک نامه هم ندارید” و “ما برای شما فضایی به گنجایش ۵۰۰.۰۰۰،صفحه ایمیل درنظر گرفته ایم” .

سرویس ایمیل گوگل

البته سرویس ایمیل گوگل،با مخالفتهای جدی نیز روبرو شد.به گزارش برخی خبرگزاریها، مخالفتهای صورت گرفته از آنجا ناشی می شود که،گوگل قصد دارد ایمیلهای دریافت شده توسط کاربران را، بررسی کرده .در زمینه های تبلیغاتی از آنها بهره ببرد،و این روش یکی از راههای درآمد شرکت خواهد بود.

به گزارش بخش خبر سایت Iritn.com، به نقل از ZDNet، سناتور فیگورا گفت: “به نظر ما این یک تعرض کامل به حریم خصوصی است.این موضوع شبیه به داشتن یک بیلبورد بزرگ تبلیغاتی،در وسط خانه است.

وی در ادامه افزود،ما از شرکت گوگل درخواست کرده ایم تا در مورد این سرویس ایمیلشان تجدید نظر کنند.” برای مثال:کاربری که پیامی درباره آنفولانزای دوستش دریافت می کند،شاید در کنار آن آگهی هایی را برای معالجه سرماخوردگی و آنفولانزا،نیز دریافت کند.
با وجود تمام مخالفت و در میان بهت کاربران و شرکتهای رقیب، گوگل ارائه نسخه Beta و آزماشی Gmail را آغاز کرد. برای این منظور، دعوتنامه هایی برای برخی از افراد،از جمله وبلاگرهای قدیمی و با سابقه ارسال شد.

از آنها خواسته شد که در Gmail ثبت نام کنند،و مدتی با آن کار کنند و سپس نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را پیرامون Gmail به مسئولان گوگل ارائه دهند. در این میان دو تن از هموطنان ما،نیز برای تست Gmail دعوت شدند.

افزایش تعداد تست کنندگان این سرویس

پس از مدتی گوگل،به منظور افزایش تعداد تست کنندگان این سرویس، برای وبلاگر های فعال در سایت Blogger،(که این سایت نیز متعلق به شرکت گوگل می باشد).نیز امکان ثبت نام در Gmail،و استفاده از این سرویس را مهیا کرد.
در ابتکاری جالب توسط گوگل، به تمام افراد عضو در Gmail دو عدد دعوتنامه سفید تعلق گرفت.که از این طریق افراد عضو می توانستند،دو نفر از دوستان خود را نیز به ثبت نام در Gmail دعوت کنند.

ارزش این دعوت نامه ها به حدی رسید است که،برخی به خرید و فروش آنها در سایت های حراجی مانند:eBay می پردازند.به طوریکه خرید و فروش دعوتنامه های جیمیل،به تجارت پر سودی تبدیل شد! به عنوان مثال:چندی پیش یک دعوت نامه جیمیل در سایت eBay،به قیمت ۲۰۲ دلار فروخته شد.
البته گوگل وعده داده است که،به زودی و پس از دریافت نظرات کاربران و برطرف کردن مشکلات احتمالی،این سرویس را عمومی کند.و ثبت نام را برای عموم آزاد کند. خب پس از مرور مقدمهای کوتاه پیرامون سرویس ایمیل Gmail ،در زیر به بیان ویژگی‌ها،خصوصیات و امکانات بی‌نظیر جیمیل میپردازیم.

● شروع کار با Gmail

چنانچه برای اولین بار، وارد میل باکس خود در Gmail شوید.اولین چیزی که نظر شما جلب خواهد کرد،Inbox آن خواهد بود. اگر شما از سرویس پست الکترونیکی یاهو،یا سرویس های مشابه استفاده کرده باشید.در اولین نگاه به Inbox سرویس Gmail ، متوجه زیبایی، سادگی و برخی تغییرات ماهرانه آن نسبت به رقبایش، خواهید شد.(اکثر کاربران معتقدند که شکل و شمایل Gmail بهتر، ساده تر و زیباتر از رقبایش می باشد).

برتری های جیمیل از همین ابتدا آغاز می شود.جیمیل تمام نامه های رد و بدل شده بین دو نفر که عنوان مشترکی دارند، را به صورت یکجا و تحت یک Conversations و یا گفتگو ، نمایش می دهد.

یعنی وقتی شما پاسخ یکی از نامه هایتان را دریافت می کنید، در Inbox علاوه بر نام فرستنده و عنوان نامه، بخش کمی از متن نامه نیز به نمایش در می آید.تا شما دید کلی نسبت به آن نامه پیدا کنید.حالا اگر بر روی نامه کلیک کنید، آن نامه و نیز تمام نامه های رد و بدل شده،بین شما و این شخص تحت عنوان یک گفتگو لیست می شود.
پس از اینکه مدتی با Gmail کار کردید،و نامه ای را دریافت یا ارسال کردید.متوجه سرعت بی نظیر Gmail می شود.سرعت Gmail اصلا قابل مقایسه با رقیبانش یعنی یاهو و هات میل نیست! چون در Gmail صفحات به طور کامل ریفرش و باز خوانی نمی شوند،بنابراین سرعت بسیار بالاست. کافی است شما پس از نوشتن نامه، کلیک کوچکی بر روی دکمه ارسال بکنید.منتظر اتفاق خاص و یا باز شدن،صفحه ای جدید نباشید، نامه شما ارسال شده است…!

● امکانات

هنگامی که وارد اکانت خود در Gmail می شود؛ در بالای صفحه یک Box جستجو خواهید دید. سایر قسمت های که خواهید دید عبارتنداز:
▪ Compose Mail ( برای ارسال یک ایمیل جدید )
▪ Inbos ( پوشه حاوی نامه های جدید )
▪ Starred ( پوشه حاوی نامه های ستاره دار و مهم شما )
▪ Sent Mail ( پوشه حاوی نامه های ارسال شما )
▪ All Mail ( پوشه حاوی آرشیو کلیه ایمیل های دریافتی و ارسالی شما )
▪ Spam ( پوشه حاوی اسپم ها )
▪ Trash ( سطل زباله ).

Labels

همچنین شما یک قسمت جدید را،با نام Labels مشاهده می کنید. این بخش برای دسته بندی نامه های شما، کاربرد فراوانی دارد.همانند پوشه های قابل تعریف توسط کاربر می باشد.(در سرویس های ایمیل مشابه) که البته مزیتی که نسبت به آنها دارد این است که؛ شما میتوانید یک نامه را توسط چندین برچسب، علامت گذاری کنید.

( به عنوان مثال:یک نامه را هم در بخش Friendship علامت گذاری کنید،و هم در بخش Business ، در صورتی که اگر از پوشه ها استفاده کنید،نامه را فقط در یکی از آن ها می توانید قرار دهید).فرض کنید شما مسئول تبیلغات یک شرکت هستید، و از طریق ایمیل به دنبال یافتن سایتها،و مجلاتی برای تبلیغ شرکت خود در آنها هستید. قبل از هر چیز به بخش Labels رفته،و یک برچسب جدید با نام Ads بسازید.

حال کافی است،تمام نامه های ارسالی و یا دریافتی خود را پیرامون این موضوع، با کلیک بر روی منوی کشویی Apply Labes،و سپس کلیک روی Ads ، نشانه گذاری کنید. حال هر زمان که بخواهید، میتوانید با کلیک بر روی برچسب Ads،در بخش Labels ، لیست تمامی نامه های پیرامون این موضوع را یک جا مشاهده کنید.
به این صورت امکان طبقه بندی نامه های شما،به صورت کاملا تخصصی و کارآمد وجود دارد. همچنین شما میتوانید یک نامه را هر زمانی که بخواهید،به بخش آرشیو منتقل کنید.برای این کار کافی است نامه مورد نظر را انتخاب کرده،و دکمه Archive را بزنید.

با آرشیو کردن نامه ها از شلوغ شدن Inbox جلوگیری می شود. همچنین هر زمانی که بخواهید،میتوانید با موتور فوق العاده قوی جستجوی گوگل، در میان ایمیلهای خود به جستجو بپردازید،و نامه ای خاص را بیابید.

تمام نامه هایی که آرشیو کرده اید،و همچنین تمام نامه های ارسال، در پوشه All Mail در سمت چپ میل باکس قابل دسترسی می باشند.

بخش Conversations

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، بخش Conversations یا همان گفتگو ها،به شما اجازه می دهد که،تمام نامه های رد و بدل شده و جدیدترین نامه را به صورت کامل، در یک صفحه ببینید.در صفحه باز شده یک گفتگو،شما میتوانید با کلیک کردن بر روی عنوان هر کدام از نامه ها، متن کامل نامه را مشاهده کنید.

همچنین با کلیک بر روی عبارت Expand All ، متن کامل تمام نامه های آن گفتگو،قابل مشاهده می باشد.با کلیک بر روی Print conversation نیز میتوانید از محتویات آن گفتگو به صورت خودکار، پرینت بگیرید.همان طور که پیشتر نیز گفتیم، یکی از پوشه های سمت چپ پوشه Starred می باشد. این بخش نیز یکی از ایده های جدید گوگل می باشد،که تا کنون در سرویس های ایمیل مشابه شاهد آن نبوده ایم. استفاده از این بخش به این صورت است که؛ شما میتوانید هر کدام از نامه های دریافتی را با کلیک بر روی علامت ستاره کنار آن، نشانه دار و شاخص کنید.

Starred

حال، تمام نامه هایی که به این صورت نشانه دار شده اند،در پوشه Starred قرار می گیرند. بنابراین شما میتوانید براحتی نامه های مهم و کاری خودتان را،نشانه گذاری نمایید.سپس در کوتاه ترین فرصت به آنها دست پیدا کنید.یکی دیگر از قابلیت های جالب Gmail ، پرکردن خودکار آدرسهای ایمیل می باشد.

به این صورت که وقتی شما میخواهید یک نامه جدید ارسال کنید، در هنگام وارد کردن آدرس ایمیل طرف مقابل، کافی است چند حرف اول آدرس ایمیل آن شخص را تایپ کنید.Gmail به طور خودکار،تمام آدرس های ایمیلی که قبلا با آنها ایمیل رد و بدل کرده اید،و با آن حروف آغاز می شوند را، برایتان لیست میکند. شما به راحتی میتوانید آدرس ایمیل مورد نظر را انتخاب کنید،و نیازی به تایپ کامل آدرس ایمیل نیست.

(همانطور که اشاره شد، باید آدرس ایمیل در Addresse Book میل باکس شما موجود باشد.و اینکه قبلا از این آدرس نامه دریافت کرده باشید،و یا به آن نامه ارسال کرده باشید).

Attachment

در ارتباط با Attachment،یا همان فایل های ضمیمه نامه نیز باید بگوییم که،Gmail هیچ محدودیتی نسبت به تعداد فایل های الصاقی،به نامه ارسالی ندارد.به عنوان مثال:ما برای تست، ۱۴ فایل به یک نامه اضافه کردیم ،Gmail بدون هیچ مشکلی آن را ارسال کرد.

اما باید توجه داشت که حداکثر حجم فایل های الصاقی به یک نامه، ۱۰ مگابایت می باشد.( که در مقایسه با رقیبانش Yahoo Mail ،Hotmail چندین برابر می باشد).همچنین Gmail به یک Spell Checker قوی نیز مجهز است که،میتواند نامه های انگلیسی شما را قبل از ارسال، از حیث صحیح بودن لغات بررسی نماید. این Spell Checker با دقت بسیار بالایی عمل می کند.

همچین این قابلیت را نیز دارا می باشد که شما بتوانید لغات جدید را به دیکشنری آن اضافه کنید.
Gmail یک قابلیت بینظیر دیگر نیز دارد،و آن Keyboard Shortcuts می باشد.

کلیدهای میانبر

بله، درست است که شما میتوانید از موس استفاده کنید ،ولی Gmail به شما پیشنهاد می کند،از کلیدهای میانبر استفاده کنید. اگر شما در استفاده از این کلیدهای میانبر تبحر کافی را پیدا کنید، آنگاه متوجه خواهید شد که Gmail،چه نعمت بزرگی را در اختیار شما قرار داده است.

شما میتوانید با رفتن به بخش Settings و روشن کردن Keyboard Shortcuts ، از این قابلیت مفید استفاده کنید.از این پس شما میتوانید تنها با فشردن یک دکمه روی کیبرد، یک ایمیل جدید برای ارسال باز کنید.(با فشردن دکمه C )، یک نامه را به آرشیو منتقل کنید.

( با فشردن دکمه Y ) ،به نامه جاری پاسخ دهید، اسپم گزارش کنید، جستجو کنید و …

اسپم Gmail

سیستم فیلتر کردن نامه های تبلیغاتی،یا اسپم Gmail ( یا همان Spam Filter ) بسیار خوب و مطمئن عمل می کند. به طوری که می توانید اطمینان داشته باشید، تا حدی زیادی از شر اسپم ها در امان هستید.

شما به چند طریق میتوانید یک نامه را به عنوان Spam گزارش کنید؛یا در Inbox نامه را انتخاب کرده و دکمه Report Spam را بزنید.یا اینکه وقتی که نامه را باز کردید،از منوی drop-down بالا ، Report as spam را انتخاب کنید.با کلیک کردن بر روی Settings،و رفتن به این قسمت، شما میتوانید تنظیمات Gmail را به سلیقه خودتان تغییر دهید.

به عنوان مثال:در این قسمت میتوانید تعداد Conversations های نمایش داده شده در هر صفحه را تنظیم کنید.همچنین استفاده از کلید های میانبر را روشن یا خاموش کنید.همچین تنظیمات دیگری که می توانید به دلخواه خود آنها را مرتب نمایید.


● تبلیغات در Gmail

تبلیغات در Gmail به صورت دوست داشتنی و تقریبا مفیدی می باشد. این تبلیغات فایل های Flash ، فایل های متحرک ،یا حتی عکس ثابت نیز نمی باشد. آنها متن های ثابت تبلیغاتی می باشند.که در سمت راست برخی از نامه های شما ظاهر می شوند. اگر شما در نامه تان در مورد ویروس های کامپیوتری بحث و گفتگو کنید.

به طور مثال:شما تبلیغات سایت ها و محصولات آنتی ویروس،را در قسمت تبلیغات Gmail خواهید دید.بنابراین این تبلیغات همیشه مضر و نفرت انگیز نیستند؛ بلکه ممکن است در برخی موارد، شما را در پیدا کردن محصول یا سایت مورد بحث کمک نماید.

● آن روی سکه

حالا که تقریبا،تمام ویژگی ها و امکانات مفید Gmail را مرور کردیم، بگذارید کمی هم آن روی سکه را ببینیم. Gmail،با تمام مزیت هایی که دارد، در برخی موارد کم و کاستی هایی نیز دارد.البته باید توجه داشت که Gmail،در حال حاضر نسخه Beta می باشد.به احتمال زیاد،در نسخه نهایی،امکانات مورد نیاز فعلی به آن اضافه خواهد شد.

به عنوان مثال:هم اکنون در Gmail،راهی برای ذخیره کردن پیش نویس یک نامه وجود ندارد.(البته به جز نوشتن نامه،و ارسال آن برای خودتان )یا به عبارت دیگر هم اکنون Gmail،یک پوشه Draf کم دارد! همچنین قسمت مدیریت ایمیل آدرسها،مقداری ساده و قدیمی است.

Gmail،باید راهی را برای وارد کردن (Import)،ایمیل آدرس ها از سرویس هایی مثل:Yahoo ، Hotmail ، Microsoft Outlook فراهم کند. همچنین برخلاف Yahoo یا MSN Hotmail ، نسخه بتای Gmail،دارای Virus Scanner نمی باشد .

مدت نسخه بتای Gmail

البته انتظار می رود که گوگل،پس از سپری شدن مدت نسخه بتای Gmail ، یک آنتی ویروس بسیار قوی،برای Gmail قرار دهد. همچنین ما انتظار داریم در نسخه نهایی، یک ادیتور پیشرفته برای Gmail قرار داده شود.نیز قسمتی برای گذاشتن امضا،در پای نامه های ارسالی بوجود بیاید.

هم اکنون؛ و در مدتی که Gmail در نسخه بتا می باشد.تنها راه شما برای استفاده از این سرویس ایمیل، این است که یکی از دوستان شما که در Gmail اکانت دارد.شما را به استفاده از این سرویس دعوت کند. هر کاربر جدید Gmail ، میتواند به رایگان دو نفر را به این سرویس دعوت کند.

مطمئنا شما نیز تمایل دارید که از این سرویس ایمیل بی همتا،با ۱۰۰۰ مگابایت فضا استفاده کنید. پس منتظر دعوت یکی از دوستانتان باشید. ما هم منتظر عرضه نسخه نهایی Gmail می مانیم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟