اهمیت عکاسی مدلینگ در تبلیغات و جذب مخاطب

نکات عکاسی مدلینگ چیست؟

عکاسی مدلینگ در تبلیغات،یکی از شاخه‌های عکاسی تبلیغاتی است ،که روش‌ها و قاعده‌های خاص خود را دارد.این نوع از عکاسی ،کاربرد و تأثیر بسیاری در تبلیغ و محبوبیت برندها دارد.

سوژه‌های زنده ،همیشه توجه بیشتری را به خود معطوف کرده. استفاده از مدل‌ها بازخورد بالایی را در تبلیغات به همراه خواهد داشت. این شاخه از عکاسی ،سال‌ها است که مورد توجه برندها قرار گرفته است.جایگاه بالایی در تبلیغات کسب کرده است. در ادامه‌ی این مقاله ،بیشتر از این نوع عکاسی و تأثیرات آن برایتان خواهیم گفت.

عکاسی مدلینگ و تأثیر آن در تبلیغات

این شاخه از عکاسی تبلیغاتی ،که یکی از شاخه‌های پر کاربرد و اثرگذار عکاسی است. در صنعت‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد مثل صنعت پوشاک، لوازم آرایشی-بهداشتی، جواهرات و … .

ایجاد ارتباطی محکم و مرتبط بین مدل و محصول ،در این نوع از عکاسی اهمیت زیادی دارد. چرا که هر چه این ارتباط درست‌تر شکل داده شود، عکس تأثیرگذارتر خواهد بود. تأثیرگذاری عکاسی تبلیغاتی مدلینگ مثل زمانی است که شما در مراسم، رستوران یا هر جای دیگری، لباسی را بر تن کسی می‌بینید و آن لباس آنچنان چشم شما را می‌گیرد ،که حاضرید کلی بگردید و هزینه کنید تا آن را داشته باشید.

زیبایی یک لباس یک جنبه از آن است که در عکاسی مدلینگ به شما نمایش داده می‌شود.اما فاکتورهای دیگری مثل هماهنگ کردن آن لباس با بقیه اکسسوری و لباس‌ها ،همینطور به تن نشستن آن از مقوله‌های دیگری هستند ،که توجه شما را به آن لباس جلب کرده‌اند.این همان تأثیرگذاری‌ هست که انواع سبک های عکاسی مد ،می‌تواند برای مخاطب نسبت به کسب و کار و برند شما ایجاد کند. پس این نوع عکاسی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین موارد برای شرکت‌ها و برندها است.

مد و عکاسی

با وجود گستردگی این حوزه و کاربردهای بسیار آن، بیشترین استفاده از عکاسی در صنعت مد است. کیف و کفش، لوازم‌های آرایشی و بهداشتی، جواهرات و به ویژه پوشاک از آن دسته کسب و کارهایی هستند ،که بیش از بقیه نیاز به عکاسی تبلیغاتی دارند.

البته عکس‌های این کسب و کارها را می‌توان به نوعی دیگر هم تهیه کرد، اما بهترین بازخورد و تأثیرگذاری برای آن‌ها استفاده از همین سبک عکاسی است.هر سوژه‌ای را زمانی که هنگام استفاده و کاربردش در جای درست می‌بینید، قطعاً توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

از مزایای عکاسی مدلینگ تبلیغاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برانگیختن احساسات و ایجاد میل و نیاز برای خرید
  • ایجاد درک واقعی و ملموس نسبت به محصول
  • انتقال پیام تبلیغ و برند با زبان بدن و بدون نیاز به کلمات
  • نشان دادن کاربردها و جنبه‌های مختلف محصول

نکات مهم و مؤثر برای عکاسی تبلیغاتی مدلینگ

عوامل بسیاری در تأثیرگذاری این نوع عکاسی دخیل هستند ،که در ادامه مختصری به آن‌ها خواهیم پرداخت.

انتخاب مدل برای عکاسی

انتخاب مدل باید با در نظر گرفتن نوع محصول، پیام تبلیغ و استراتژی آن انجام شود. برای بعضی از محصولات مدل زن و برای بعضی مدل مرد مناسب است،البته برای تبلیغ محصولات مربوط به کودکان هم مدل‌های کودک انتخاب مناسبی خواهند بود. حتی در انتخاب استایل و چهره‌ی مدل‌ها هم باید دقت داشته باشید ،تا بتوانید به عکس‌های خود جذابیت و تأثیرگذاری بیشتری ببخشید.

داشتن یک فیلم‌نامه‌ی مصور

در عکاسی مدلینگ عکاس باید اهداف مورد نظر کارفرمای خود را ،با ایده‌هایی جذاب و مؤثر به اجرا درآورد. با داشتن استوری برد یا فیم‌نامه مصور می‌توان ،مسیر و روند عکاسی را به صورت کارآمد و هدفمند پیش برد.

انتخاب لوکیشن و دیزاین

مکان، فضاسازی و دکوراسیون هم جزء جدایی ناپذیر عکاسی مدل هستند ،که باعث می‌شوند محصول بهتر و زیباتر به مخاطب ارائه شود.

 

انتخاب کادر و زاویه مناسب

کادر و زاویه مناسب در عکاسی مدلینگ علاوه بر استفاده از مدل برای جلوه‌ی درست و بهتر، تمرکز عکس را بر محصول قرار می‌دهد.برای مثال برای بعضی از محصولات نیاز به عکس‌هایی با کادر بسته است،برای بعضی نیاز به عکس‌های تمام قد، برای بعضی دیگر شاید نیاز به فوکوس روی چهره باشد.برای بعضی دیگر از محصولات مثل کفش تمرکز روی پایین تنه باشد ،و به همین منوال باید بسته به محصول کادر و زاویه مناسب را پیدا کرد.

 

ژست مدل

زبان بدن و ژست در انتقال حس و برانگیختن تمایل مخاطب تأثیر بسزایی دارند ،و می‌توانند انگیزه‌ی بسیاری را برای خرید در مخاطب ایجاد کنند.

آرایش مدل

آرایش مو و صورت از موارد مهم دیگر در عکاسی تبلیغاتی مدلینگ هستند. در این زمینه همکاری با میک آپ آرتیست‌ها ،کمک بسیاری در موفقیت این نوع عکاسی دارد.

نورپردازی

استفاده از فلش‌های مختلف، نورهای موضعی و ملایم در فضایی تاریک یا ایجاد فضایی پر نور ،یا حتی استفاده از فضای بیرون و نورهای طبیعی که بسته به نوع محصول و سوژه انتخاب می‌شوند،می‌توانند تأثیرگذاری عکاسی مدلینگ را تا چندین برابر افزایش دهند.

مهارت‌های لازم در عکاسی مدلینگ

برای موفقیت در زمینه عکاسی تبلیغاتی مدلینگ نیاز دارید که مهارت‌های بسیاری کسب کنید، دانش و اطلاعات خود را زیاد و به روز کنید. باید یاد بگیرید چگونه سلیقه‌ی مشتری را در میان مهارت‌های خود اعمال کنید، در حالی که به کیفیت و اعتبار کار خود هم پایبند مانده‌اید.

ایجاد ارتباط با مدل، خلاقیت، نورپردازی درست و مناسب در شرایط متفاوت، پیدا کردن زاویه‌ها و ترکیب‌های جذاب و … همه از مهارت‌هایی است که یک عکاس مدلینگ باید در خود تقویت کند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟