موتور جستجو چیست؟ و تاریخچه آن

موتورهای جست و جو

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو یک سیستم نرم افزاری است که برای انجام جستجوهای اینترنتی طراحی شده است. در واقع به معنای جست و جو در شبکه جهانی وب برای کسب اطلاعات خاص است. نتایج جست و جو به طور کلی در یک ردیف از نتایج ارائه می‌شود که اغلب به آنها به عنوان صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) گفته می شود.

این اطلاعات ممکن است ترکیبی از پیوندها به صفحات وب، تصاویر، فیلم ها، اینفوگرافی ها، مقالات، مقالات پژوهشی و انواع فایل ها باشد.

هدف بسیاری از سایت ها حضور در اولین SERP برای محبوب ترین کلمات کلیدی مرتبط با تجارت آنها است. رتبه بندی کلمات کلیدی یک سایت بسیار مهم است. زیرا هرچه رتبه سایت در SERP بالاتر باشد افراد بیشتری آن را مشاهده خواهند کرد.

برخی از موتورهای جستجو همچنین داده های موجود در پایگاه داده یا دایرکتوری های باز را استخراج می کنند. برخلاف دایرکتوری های وب که فقط توسط ویرایشگرهای انسانی نگهداری می شوند، موتور جستوجو با اجرای الگوریتمی بر روی Web Crawler، اطلاعات بی درنگ را نیز حفظ می کنند.

تاریخچه موتور جستجو

اولین ایده برای ایجاد یک بایگانی مشترک برای همه داده های جهان در سال 1945 به بار نشست. در ماه جولای، دکتر ونوار بوش (مدیر وقت دفتر تحقیق و توسعه علمی که اکنون از کار افتاده است ) قطعه ای را در The Atlantic پیشنهاد کرد.

“مجموعه ای از داده ها و مشاهدات، استخراج مواد موازی از رکورد موجود و درج نهایی مواد جدید به بدنه عمومی رکورد مشترک.”

به عبارت دیگر، ما معتقدیم که Google امروز است.

چندین دهه بعد، در سال 1990، آلن امتاج، دانشجوی دانشگاه مک گیل، Archie را ایجاد کرد که به گفته برخی، یکی از اولین موتورهای جست و جو بود.

اگرچه طبق تحقیقات بیل اسلاوسکی،مدیر و بنیانگذار SEO توسط دریا، این هنوز جای بحث دارد. با این حال، Archie همان چیزی بود که اسلاوسکی آن را “بهترین راه برای یافتن اطلاعات از سایر سرورهای آن زمان اینترنت” دانست. و در واقع هنوز هم (بسیار بدوی) کار می کند.

در دهه آینده، چندین تحول محوری مشاهده شد و نسخه های تجاری تری از موتورهای جست و جو شکل گرفت.

موتور جستوجو


تاریخچه ایجاد موتورهای جستجو

فوریه 1993 : شش دانشجوی استنفور، Architext را ایجاد کردند که بعداً موتور جست و جوی Excite شد. برخی، مانند Search Engine Land (SEL)، می گویند که Excite، انقلابی در نحوه فهرست بندی اطلاعات ایجاد کرده است. و با مرتب سازی نتایج بر اساس کلمات کلیدی موجود در محتوا و بهینه سازی باطن، یافتن اطلاعات را آسان تر می کند.

ژوئن 1993: متیو گری World Wide Web Wanderer را معرفی کرد، که بعدا به Wandex معروف شد.


اکتبر 1993 : مارتیجن کستر، ALIWEB را معرفی کرد. ALIWEB به صاحبان سایت اجازه می دهد صفحات خود را بدون اطلاع از بسیاری از دارندگان سایت ارسال کنند.

دسامبر 1993: سه موتور جست و جوگر bot-fed ارائه شد . JumpStation ، RBSE spider و World Wide Web Worm


1994: موتورهای جستجوی Alta Vista ، Infoseek ، Lycos و Yahoo ارائه شدند.

1996: گوگل لری پیج و سرگئی برین، ساخت موتورهای جست و جوی خود را که BackRub می نامیدند آغاز کردند.


آوریل 1997: AskJeeves معرفی شد و بعدا Ask.com شد.

سپتامبر 1997: Google.com به عنوان نام دامنه ثبت شد.

موتورهای جست و جو
تصویری از صفحه اصلی موتور جستجوی گوگل سال 1997 .

شایان ذکر است که تقریباً دوازده سال بعد، در ژوئن 2009 ، مایکروسافت Bing را منتشر کرد. نسخه های قبلی آن نیز به عنوان Live Search ، Windows Live Search و MSN شناخته می شدند.

با متداول شدن موتورهای جستوجو و استفاده گسترده از آن، صاحبان سایت کشف کردندکه با انجام برخی اقدامات ساده، می توان نتایج موتور جستوجو را دستکاری کرد و از اینترنت درآمد کسب کرد.

لیست موتورهای جستجو جایگزین

امروزه گوگل به عنوان محبوب ترین موتور جستجو شناخته می شود. تعدادی موتور جستجوی جایگزین نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

موتورهای جست و جو مختلف برای نیازهای منحصر به فرد وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک موتور جستو جو برای جستجوی وبلاگ به طور خاص به شما کمک کند.

یا شاید موتورهای جستجو برای بچه ها بخواهید که فقط سایت های مناسب کودکان را بازگردانند.

در اینجا لیستی از موتورهای جستجو وجود دارد که به علایق خاص توجه می کنند:

BlogSearchEngine موتور جست و جو وبلاگ .

Indeed و Monster موتور های جست و جو مشاغل.

SongMeanings و LyricsMode موتور های جستجو شعر و موسیقی.

این موتورهای جستجوی رایگان شما را قادر می سازد تا به راحتی اطلاعاتی را پیدا کنید که پاسخگوی نیازهای منحصر به فرد شما باشد.

8 موتور جستوجو برتر

در لیست زیر 8 موتور جستجو اینترنتی برتر قرار دارد.

اگرچه تصمیم گیری در مورد اینکه بهترین موتور جستجو چیست، به خواسته ها و نیازهای منحصر به فرد شما بستگی دارد.

در زیر لیستی از موتورهای جستجوگر معروف وجود دارد که برخی از آنها منحصر به فرد تر از موتورهای جستجو هستند.


Google : ارائه همه چیز از جست و جوهای تصویر، نقشه، اخبار و غیره. با مرتبط بودن کلمات کلیدی چشمگیر و الگوریتم جست و جوی مستمر در حال بهبود، می توان به راحتی درک کرد که چرا Google همچنان قهرمان سلطنت است.
Bing : موتور جست و جوی مجهز به مایکروسافت با ارائه پیشنهادات جستجو در ستون کناری و ارائه گزینه های جستجوی اضافی، که به “موتور تصمیم گیری” بودن خود افتخار می کند.
Yahoo : یاهو یک موتور جستجوی کلاسیک و محبوب است.
Ask : طرح بندی تمیز و گروه بندی نتایج مفید.
AOL Search : استفاده از AOL همچنان در درجه اول توسط افرادی که هنوز از AOL استفاده می کنند، ادامه دارد. آنها جایی در آنجا هستند.
DogPile : یک گزینه دیگر برای بازگشت به Google ، است و یک گزینه عالی برای موتورهای جست و جوگر بزرگتر است.
Duck Duck Go : سابقه جستجوی شما را ردیابی نمی کند و از سایت های ناخواسته جلوگیری می کند.
The Internet Archive : این موتور جستجو به کاربران اجازه می دهد تا به گذشته سفر کنند تا ببینند صفحات وب در سالهای گذشته چگونه به نظر می رسند. یک موتور جستجوی بسیار سرگرم کننده برای بازی کردن.

برای مشاهده مقالات بیشتر به صفحه وبلاگ سر بزنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

error: Content is protected !!
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟