تاریخچه اینستاگرام و امکانات آن چیست؟

history of instagram

تاریخچه اینستاگرام (history of instagram) :

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن عکس ها و فیلم ها میباشد.

در تاریخچه اینستاگرام، اینستاگرام توسط کوین سیستروم ( Kevin Systrom ) و مایک کریگر ( Mike Krieger ) در سال 2010 برای سیستم عامل ios ساخته شد و ورژن اندرویدی آن دو سال بعد در آپریل 2012عرضه شد. نسخه وب آن در نوامبر 2012 با امکانات کمتر در اختیار کاربران قرار گرفت و سپس در ماه آپریل 2016 برای سیستم عامل ویندوز موبایل نسخه ای را عرضه شد.

این برنامه به کاربران اجازه میدهد که عکس ها و فیلم های خود را در این برنامه آپلود کنند. در اینستاگرام کاربران میتوانند عکس ها و فیلم ها را با فیلترهای مختلف edit کنند و با تگ ها و اطلاعات مکانی ( location) آنها را دسته بندی کنند. عکس ها میتوانند به صورت عمومی
(public) و یا به صورت خصوصی (private) برای کاربران دیگر به نمایش گذاشته شود. کاربران میتوانند با استفاده از هشتگ (#) و موقعیت مکانی (location) محتوای کاربران دیگر را جستجو کنند و عکس های دیگران را لایک کنند و با فالو کردن دیگران آنها را به تایم لاین خود اضافه کنند.

این سرویس به کاربران اجازه میدهد که محتوا با فرمتی به اندازه یک در یک آپلود کنند اما این محدودیت در سال 2015 کم شد. همچنین این سرویس قابلیت پیام رسانی و پست کردن چندین عکس و فیلم در یک پست را اضافه کرد.

محبوبیت و میزان رشد اینستاگرام

رشد اینستاگرام
رشد اینستاگرام

این اپلیکیشن بعد از انتشار در سال ۲۰۱۰ خیلی سریع محبوبیت فراوانی در بین افراد پیدا کرد.

برای پی بردن به نحوه رشد آن در بین کاربران به آمارها توجه فرمایید : یک میلیون کاربر ثبت نامی در عرض دو ماه ، ده میلیون کاربر در یک سال ، ۸۰۰ میلیون کاربر فعال تا سپتامبر 2017 و یک میلیارد کاربر فعال در ژوئن 2018.

در آپریل 2012 فیسبوک این سرویس را به قیمت یک میلیارد دلار خریداری کرد.

تا اکتبر 2015 بیش از ۴۰ میلیارد عکس در این سرویس آپلود شده است.

با اینکه این سرویس توسط مخاطبان تحسین میشود اما توسط منتقدان به جهت ادعاهای سانسور و محتوای غیر اخلاقی که توسط کاربران آپلود شده است مورد سرزنش واقع شد

تاریخچه اینستاگرام
تاریخچه اینستاگرام

تاریخچه اینستاگرام

تاریخچه اینستاگرام در سانفرانسیسکو زمانی که کوین و مایک روی پروژه عکاسی موبایل بوربن با امکانات وب تمرکز داشتند متولد شد و شروع به رشد کرد.

کلمه اینستاگرام در تاریخچه اینستاگرام از ترکیب دو کلمه تلگرام و اینستنت کمرا ( instant camera ) یا دوربین فوری ساخته شده است.

در مارس 2015 کوین توانست ۵۰۰ هزار دلار سرمایه جذب کند. اولین عکس در جولای سال 2010 توسط کوین به اینستاگرام آپلود شد و آن عکس سگی در مکزیک بود و در آن از فیلتر x-pro2 استفاده شده بود.

در اکتبر 2010 به صورت رسمی اپلیکیشن اینستاگرام در اپ استور رونمایی شد.

در فوریه 2011 اینستاگرام سرمایه گذاری ۷ میلیون دلاری را جذب کرد.

در آپریل 2012 اینستاگرام برای اندروید منتشر شد که در کمتر یک روز بیشتر از یک میلیون بار دانلود شد.

در مارس 2012 روزنامه وال استریت گزارش داد که اینستاگرام سرمایه گذار جدیدی جذب کرده که ارزش آن را به ۵۰۰ میلیون دلار رسانده است. در همان ماه فیسبوک ایستاگرام را به مبلغ یک میلیارد دلار خریداری کرد و برنامه آن مدیریت مستقل اینستاگرام بود.

در نوامبر سال 2012 اینستاگرام نسخه وب خود را عرضه کرد که به تمامی افراد اجازه میداد توسط مرورگر هایشان از اینستاگرام استفاده کننند. نسخه وب دارای محدودیت هایی بود که در سال 2013 نسخه به روز رسانی شده آن برخی از آنها را کنار گذاشت.

در اکتبر 2013 کوین از انتشار اپلیکیشن نسخه ویندوز موبایلی خبر داد و در نوامبر همان سال نسخه بتای آن عرضه و در آپریل سال 2016 آپدیت بزرگ آن از راه رسید.

آپدیت های مهم اینستاگرام

نسخه اندروید دو آپدیت بزرگ را دریافت کرده است:

اولین آپدیت در مارس 2014 اتفاق افتاد : حجم اپلیکیشن نصف شد و با بیشتر دستگاه های موبایل سازگارتر شد.

دومین آپدیت بزرگ آن در آپریل 2017 اتفاق افتاد که نسخه آفلاین آن اضافه شد. در این نسخه فایل هایی که قبلا دانلود شده بودند بدون اتصال اینترنت در اپلیکیشن نمایش داده میشود. کاربران میتوانند عکس های دیگران را لایک کنند یا برای آن کامنت بنویسند ، افراد را آنفالو کنند یا در دایرکت پیام بفرستند که به محض آنلاین شدن تغییرات اعمال میشود.

در مارس 2016 اعلام شد که اینستاگرام الگوریتم های قدیمی خود را تغییر داده و به سمت الگوریتم های جدید پیش میرود. این تغییرات اعتراضات گسترده ای را توسط کاربرانش به همراه داشت. اما اینستاگرام اظهار کرد که امکانات جدید به کاربران کمک میکند که پست های مورد علاقه شان را راحتتر پیدا کنند. با رشد اینستاگرام و بزرگ شدن دایره تعاملات کاربران پیدا کردن پست های خاص سخت میشود و اینستاگرام با این کار میخواهد که هیچ پست مناسب شما از شما دور نماند.

در می 2016 اینستاگرام طراحی خود را تغییر داد و از تم سیاه و سفید برای اپلیکیشن خود استفاده کرد و طرح های آبسترک و آیکون زنگی را اضافه نمود.

امکانات اینستاگرام

این شبکه اجتماعی با قابلیت های بی نظیری که دارد توانسته است میلیون ها کاربر را از سرتاسر جهان جمع آوری کند. از جمله این قابلیت ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

آپلود فایل ، فالو کردن دیگران

کاربران اینستاگرام میتوانند عکس ها و ویدیوهای کوتاه را در اینستاگرام آپلود کنند، کاربران دیگر را فالو کرده و تصاویر را براساس نام مکان جستجو کنند.

پروفایل پرایوت (private account)

کاربران میتوانند حساب خود را پرایوت یا خصوصی کنند که در اینصورت هر بار فالور جدید بخواهد یک اکانت را فالو کند نیاز به تایید صاحب اکانت دارد.

اتصال به شبکه های اجتماعی دیگر

کاربران میتوانند اکانت اینستاگرام  خود را به سایر شبکه های اجتماعی خود متصل کنند و به آنها اجازه دهند عکس های آپلود شده به اینستاگرام را به این شبکه ها نیز آپلود کنند.

هشتگ اینستاگرام

hashtag
هشتگ

در ژانویه 2011، اینستاگرام هشتگ ها را برای کمک به پیدا کردن عکس و دیگر کاربران معرفی کرد. اینستاگرام کاربران را تشویق میکند تا از تگ های خاص و مرتبط به جای کلمات کلیدی کلی مانند “عکس” استفاده کنند تا عکس هایشان توسط دیگر کاربران اینستاگرام دیده شود.

اطلاح عکس و فیلترها

فیلتر اینستاگرام
فیلتر اینستاگرام

در سپتامبر 2011، نسخه جدیدی از برنامه شامل فیلترهای جدید و زنده، عکس هایی با وضوح بالا و  آیکون به روز شده منتشر شد. در ماه آگوست 2015، اینستاگرام به کاربران اجازه داد تا بتوانند عکس ها و ویدیوهای خود را با سایز اصلی به این سرویس آپلود کنند و محدودیت قبلی که فقط امکان آپلود عکس های مربعی بود را حذف کرد. در ماه آگوست سال 2016، اینستاگرام ویژگی بزرگنمایی تصاویر را به اپلیکیشنش اضافه کرد.

قابلیت عکس نقشه ( این قابلیت دیگر حذف شده )

در سپتامبر 2016، اینستاگرام قابلیت Photo Maps را از اپلیکیشنش حذف کرد این سرویس قبلا به کاربران اجازه میداد تا نقشه ای از محل خود را مشاهده کنند. سخنگوی اینستاگرام گفت که “این سرویس به طور گسترده ای مورد استفاده قرار نگرفت، بنابراین ما تصمیم گرفتیم این ویژگی را حذف کنیم و بر قابلیت های دیگر تمرکز کنیم.

ذخیره کردن پست ها

در دسامبر 2016، اینستاگرام یک ویژگی را برای کاربران فراهم کرد تا عکسها را برای مشاهده بعدی ذخیره کنند. پست های نشانه گذاری شده به یک صفحه خصوصی در برنامه افزوده میشود. این ویژگی در آوریل 2017 به روز شد تا کاربران بتوانند پست های ذخیره شده را دسته بندی کنند.

چندین عکس در یک پست

در ماه فوریه سال 2017، اینستاگرام اعلام کرد که کاربران میتوانند تا 10 عکس یا ویدیو را در یک پست آپلود کنند و این مطالب با کشیدن قابل مشاهده است. این قابلیت در ابتدا با فرمت بندی مربعی محدود شده بود اما در ماه آگوست با به روز رسانی اپلیکیشن این محدودیت برداشته شد و امکان آپلود محتوای افقی یا عمودی ممکن شد.

قابلیت آرشیو کردن پست های اینستاگرام

archive
ارشیو اینستاگرام

در ماه مه اینستاگرام وب سایت موبایل خود را به روز کرد تا کاربران بتوانند عکس های خود را از این طریق نیز آپلود کنند و یک نسخه سبک از تب Explore را نیز اضافه کرد. بعدا در ماه مه، اینستاگرم یک ویژگی به نام بایگانی یا archive اضافه کرد که این قابلیت به کاربران اجازه میدهد تا در بخشی خصوصی بدون دید سایر کاربران پست هایی را که میخواهند پنهان کنند. این قابلیت به عنوان راهی برای جلوگیری از حذف عکس هایی است که تعداد لایک کمی را جمع کرده است.

explore

explore
explore

در ماه ژوئن 2012، اینستاگرام تب ” Explore ” را معرفی کرد، یک تب در برنامه که عکس های محبوب، عکس های گرفته شده در مکان های نزدیک را نشان میدهد. تب در ژوئن 2015 با تگ ها و مکان ها ترند شده و توانایی جستجو برای مکان ها به روز شد. در آوریل 2016، اینستاگرام بخش فیلم هایی را که دوست دارید ( Videos You Might Like ) را به این تب اضافه کرد و در ماه آگوست کانال ” Events” اضافه شد که حاوی ویدیوهایی از کنسرت ها، بازی های ورزشی و دیگر رویدادهای زنده است و پس از آن در ماه اکتبر Stories  اضافه شد. بعدا این برگه در ماه نوامبر 2016 پس از نمایش Live گسترش یافت. در ماه مه 2017، اینستاگرام یک بار دیگر تب کاوش ( explore ) را برای افزایش محتوای عمومی از مکان های مجاور به روز کرد.

ویدیو

اینستاگرام که در ابتدا یک سرویس به اشتراک گذاری کاملا عکس بود در ژوئن 2013 ارسال ویدیو های 15 ثانيه را ممکن ساخت. اینستاگرام در آگوست 2015، پشتیبانی از ویدیوهای عریض را اضافه کرد و در مارس 2016 محدودیت ویدئو 15 ثانیه را تا 60 ثانیه افزایش داد. آلبوم ها در فوریه 2017 معرفی شدند که اجازه میدهد تا 10 دقیقه ویدیو در یک پست به اشتراک گذاشته شود.

IGTV

igtv
igtv

IGTV یک بخش عمودی جدیدی است که در ماه ژوئن 2018 در اینستاگرام راه اندازی شده و قابلیت های اساسی آن نیز هم در اپلیکیشن و هم وبسایت اینستاگرام موجود است. IGTV اجازه آپلود حداکثر 10 دقیقه را با حجم فایل حداکثر 650 مگابایت را به کاربران میدهد و کاربران مجاز و معتبر اجازه آپلود فیلم ها با طول حداکثر 60 دقیقه با حجم فایل تا 5.4 گیگابایت دارند

دایرکت اینستاگرام

direct
دایرکت اینستاگرام

در دسامبر 2013، اینستاگرام ویژگی پیام در دایرکت را معرفی کرد که کاربران را قادر میسازد از طریق آن پیغام خصوصی ارسال کنند. کاربران با استفاده از این قابلیت میتوانند پیام های خصوصی به همراه عکس ها و فیلم ها ارسال کنند.

هنگامی که کاربران یک پیام خصوصی از کسی که آنها را فالو نکرده اند دریافت میکنند پیام در حال انتظار میماند و کاربر باید آن را بپذیرد. کاربران میتوانند یک عکس را حداکثر به 15 نفر ارسال کنند.

این ویژگی در سپتامبر 2015 به روز رسانی های مهم دریافت کرد. امکان اشتراک گذاری مکان ها، پاسخ به پیام های خصوصی با متن، emoji ، دوربین داخلی در  Direct که اجازه میدهد تا کاربران بدون ترک مکالمه عکس گرفته و آن را ارسال کنند از جمله این به روز رسانی ها بود.

در ماه مه اینستاگرام امکان ارسال لینک های وب را در پیام ها فراهم کرد و همچنین از ارسال عکس ها را در حالت افقی یا عمودی بدون برش دادن تصویر پشتیبانی کرد.

Story

در ماه اوت 2016 اینستاگرام  بخش stories را راه اندازی کرد، یک ویژگی که کاربران را قادر میسازد به عکس هایشان ، افکت ها و لایه ها را اضافه کنند و آنها را به شکل داستان روایت کنند. تصاویر ارسال شده به استوری پس از 24 ساعت منقضی میشود.

در ماه نوامبر، اینستاگرام قابلیت های ویدئویی زنده را به اینستاگرام Stories اضافه کرد که به کاربران اجازه میدهد به صورت زنده ویدیو پخش کنند. این ویدیو بلافاصله پس از پایان از بین میرود.

در آوریل 2017، استیکرها واقعیت افزوده وارد استوری شد.

در ماه مه 2017، اینستاگرام این ویژگی استیکرهای واقعیت افزوده را برای پشتیبانی از فیلترهای چهره گسترش داد و به کاربران اجازه داد تا ویژگی های خاصی را بر روی چهره خود اضافه کنند.

در ماه ژوئیه، اینستاگرام کاربران را قادر به پاسخگویی به محتواهای استوری ها با ارسال عکس ها و فیلم ها با افکت های اینستاگرام مانند فیلترها، برچسب ها و هشتگ ها کرد.

در اواخر ماه اوت سال 2017، استوری ها برای مشاهده در وبسایت در دسترس قرار گرفت.

شرکت تبلیغاتی حیطه نما گستر

منبع: https://medium.com/@obtaineudaimonia/how-instagram-started-8b907b98a767

.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

error: Content is protected !!
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟